Samsung Galaxy A10e
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.83 inches · 720×1560
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A10e is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.83 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.35 GHz Cortex-A53) chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A10e at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 - Verizon, Metro PCS, Sprint, T-Mobile, Virgin Mobile, Boost Mobile |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - AT&T , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Verizon, Metro PCS, Sprint, T-Mobile, Virgin Mobile, Boost Mobile |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 14(700), 29(700), 30(2300), 66(1700/2100) - AT&T , , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 13(700), 25(1900), 26(850), 41(2500), 71(600) - Verizon, Sprint, Virgin Mobile, Boost Mobile , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) - Metro PCS, T-Mobile |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 69.6 x 8.4 mm (5.80 x 2.74 x 0.33 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.83 inches, 83.4 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7884 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.35 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB/2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, AF or 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 or 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-A102U |
| Price | 174 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A10e released?
The Samsung Galaxy A10e was announced 2019, July.
What is the Samsung Galaxy A10e's display size?
The Samsung Galaxy A10e has a 5.83 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A10e have?
The Samsung Galaxy A10e comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A10e have?
The Samsung Galaxy A10e is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A10e have?
The Samsung Galaxy A10e features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy A10e battery capacity?
The Samsung Galaxy A10e has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A10e support 5G?
No, the Samsung Galaxy A10e does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A10e run?
The Samsung Galaxy A10e runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A10e?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A10e at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN