Samsung Galaxy A01
5.7/ 10
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A01 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.95 GHz & 4x1.45 GHz) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A01 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, February |
BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 70.9 x 8.3 mm (5.76 x 2.79 x 0.33 in) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 79.8 cm2 (~76.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~301 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; One UI 2 |
| CPU | Octa-core (4x1.95 GHz & 4x1.45 GHz) |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, 1.75µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/5", 1.12µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Models | SM-A015F, SM-A015G |
| Price | About $97.96 |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A01 released?
The Samsung Galaxy A01 was announced 2019, December.
What is the Samsung Galaxy A01's display size?
The Samsung Galaxy A01 has a 5.7 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A01 have?
The Samsung Galaxy A01 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A01 have?
The Samsung Galaxy A01 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A01 have?
The Samsung Galaxy A01 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A01 battery capacity?
The Samsung Galaxy A01 has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A01 support 5G?
No, the Samsung Galaxy A01 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A01 run?
The Samsung Galaxy A01 runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A01?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A01 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.