LG Stylus 2 Plus
6.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG Stylus 2 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 or Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG Stylus 2 Plus at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - K535N HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - MS550, K550 HSDPA 900 / 1900 / 2100 - K535D |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - K535N LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 12(700) - MS550, K550 LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) - K535D |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 79.6 x 7.4 mm (6.10 x 3.13 x 0.29 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels 720 x 1280 pixels - K550 model, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 or Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM (K530,MS550); 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM (K535D) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP or 16 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 or 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1/4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted; region dependent), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2900 or 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan, Gold, Brown |
| Models | K550, K530, K535, MS550, LGMS550 |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Stylus 2 Plus released?
The LG Stylus 2 Plus was announced 2016, May.
What is the LG Stylus 2 Plus's display size?
The LG Stylus 2 Plus has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels
720 x 1280 pixels - K550 model resolution.
How much RAM does the LG Stylus 2 Plus have?
The LG Stylus 2 Plus is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the LG Stylus 2 Plus have?
The LG Stylus 2 Plus is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG Stylus 2 Plus have?
The LG Stylus 2 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP or 16 MP.
What is the LG Stylus 2 Plus battery capacity?
The LG Stylus 2 Plus has a 3000 mAh battery.
Does the LG Stylus 2 Plus support 5G?
No, the LG Stylus 2 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Stylus 2 Plus run?
The LG Stylus 2 Plus runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG Stylus 2 Plus?
AppsApk's editorial team rates the LG Stylus 2 Plus at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.