LG Enact VS890
4.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / EVDO / CDMA
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2460 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Enact VS890 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, a 2460 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Enact VS890 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 13(700) |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 111 x 52.3 x 15.8 mm (4.37 x 2.06 x 0.62 in) |
| Weight | 169.8 g (5.96 oz) |
| SIM | Yes |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2460 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 285 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Enact VS890 released?
The LG Enact VS890 was announced 2013, August. Released 2013, August.
What is the LG Enact VS890's display size?
The LG Enact VS890 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG Enact VS890 have?
The LG Enact VS890 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Enact VS890 have?
The LG Enact VS890 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Enact VS890 have?
The LG Enact VS890 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG Enact VS890 battery capacity?
The LG Enact VS890 has a 2460 mAh battery.
Does the LG Enact VS890 support 5G?
No, the LG Enact VS890 does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG Enact VS890 run?
The LG Enact VS890 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Enact VS890?
AppsApk's editorial team rates the LG Enact VS890 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN