LG Bello II
3.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2540 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG Bello II is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2540 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG Bello II at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - D335 , HSDPA 900 / 2100 - D331 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 140.8 x 71.6 x 9.6 mm (5.54 x 2.82 x 0.38 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop); LG UI 4 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Titan, Gold |
| Models | X150 |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Bello II released?
The LG Bello II was announced 2015, July.
What is the LG Bello II's display size?
The LG Bello II has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG Bello II have?
The LG Bello II comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Bello II have?
The LG Bello II is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Bello II have?
The LG Bello II features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Bello II battery capacity?
The LG Bello II has a 2540 mAh battery.
Does the LG Bello II support 5G?
No, the LG Bello II does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Bello II run?
The LG Bello II runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG Bello II?
AppsApk's editorial team rates the LG Bello II at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.