LG F70 D315
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2440 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG F70 D315 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2440 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG F70 D315 at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 127.2 x 66.4 x 10 mm (5.01 x 2.61 x 0.39 in) |
| Weight | 129.6 g (4.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM, 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (LTE model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2440 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 218 USD |
● Questions about this phone
When was the LG F70 D315 released?
The LG F70 D315 was announced 2014, February.
What is the LG F70 D315's display size?
The LG F70 D315 has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG F70 D315 have?
The LG F70 D315 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG F70 D315 have?
The LG F70 D315 is available with 4GB / 1GB / 8GB of internal storage.
What camera does the LG F70 D315 have?
The LG F70 D315 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG F70 D315 battery capacity?
The LG F70 D315 has a 2440 mAh battery.
Does the LG F70 D315 support 5G?
No, the LG F70 D315 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG F70 D315 run?
The LG F70 D315 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG F70 D315?
AppsApk's editorial team rates the LG F70 D315 at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.