Amazon Fire 7
6.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2980 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Amazon Fire 7 is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 2980 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Amazon Fire 7 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 191 x 115 x 10.6 mm (7.52 x 4.53 x 0.42 in) |
| Weight | 313 g (11.04 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~62.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Customized Android 5.1 (Lollipop); Fire 5 UI |
| Chipset | Mediatek MT8127 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2980 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 55 USD |
● Questions about this phone
When was the Amazon Fire 7 released?
The Amazon Fire 7 was announced 2015, September.
What is the Amazon Fire 7's display size?
The Amazon Fire 7 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Amazon Fire 7 have?
The Amazon Fire 7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Amazon Fire 7 have?
The Amazon Fire 7 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Amazon Fire 7 have?
The Amazon Fire 7 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Amazon Fire 7 battery capacity?
The Amazon Fire 7 has a 2980 mAh battery.
Does the Amazon Fire 7 support 5G?
No, the Amazon Fire 7 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Amazon Fire 7 run?
The Amazon Fire 7 runs Android 5.1 (full: Customized Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Amazon Fire 7?
AppsApk's editorial team rates the Amazon Fire 7 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN