Amazon Fire HD 8 (2017)
6.1/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2017Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera2 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery3210 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Amazon Fire HD 8 (2017) is a tablet announced 2017. Key specs include a 8.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 2 MP main camera, a 3210 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Amazon Fire HD 8 (2017) at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
display
6.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 214 x 128 x 9.7 mm (8.43 x 5.04 x 0.38 in) |
| Weight | 369 g (13.02 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Customized Android 5.1 (Lollipop); Fire 5.4 |
| Chipset | Mediatek MT8163 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T730MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM, 32GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3210 mAh battery (11.87 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, Canary Yellow, Marine Blue, Punch Red |
| Price | About 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Amazon Fire HD 8 (2017) released?
The Amazon Fire HD 8 (2017) was announced 2017, May.
What is the Amazon Fire HD 8 (2017)'s display size?
The Amazon Fire HD 8 (2017) has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Amazon Fire HD 8 (2017) have?
The Amazon Fire HD 8 (2017) comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Amazon Fire HD 8 (2017) have?
The Amazon Fire HD 8 (2017) is available with 16GB / 5GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Amazon Fire HD 8 (2017) have?
The Amazon Fire HD 8 (2017) features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Amazon Fire HD 8 (2017) battery capacity?
The Amazon Fire HD 8 (2017) has a 3210 mAh battery.
Does the Amazon Fire HD 8 (2017) support 5G?
No, the Amazon Fire HD 8 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Amazon Fire HD 8 (2017) run?
The Amazon Fire HD 8 (2017) runs Android 5.1 (full: Customized Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Amazon Fire HD 8 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Amazon Fire HD 8 (2017) at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN