Amazon Fire HD 10
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- BatteryNon-removable Li-Ion battery
- OSAndroid OS (customized)
Sponsored
The Amazon Fire HD 10 is a tablet announced 2015. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz chipset, and a 5 MP main camera. AppsApk rates the Amazon Fire HD 10 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 262 x 159 x 7.7 mm (10.31 x 6.26 x 0.30 in) |
| Weight | 432 g (15.24 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android OS (customized); Fire 5 |
| Chipset | Quad-core 1.5 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 231 USD |
● Questions about this phone
When was the Amazon Fire HD 10 released?
The Amazon Fire HD 10 was announced 2015, September.
What is the Amazon Fire HD 10's display size?
The Amazon Fire HD 10 has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Amazon Fire HD 10 have?
The Amazon Fire HD 10 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Amazon Fire HD 10 have?
The Amazon Fire HD 10 is available with 16GB / 1GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Amazon Fire HD 10 have?
The Amazon Fire HD 10 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
Does the Amazon Fire HD 10 support 5G?
No, the Amazon Fire HD 10 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Amazon Fire HD 10 run?
The Amazon Fire HD 10 runs Android OS (customized); Fire 5.
What is AppsApk's rating for the Amazon Fire HD 10?
AppsApk's editorial team rates the Amazon Fire HD 10 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.