Amazon Fire HD 8
6.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- BatteryNon-removable Li-Ion battery
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Amazon Fire HD 8 is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Amazon Fire HD 8 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 214 x 128 x 7.7 mm (8.43 x 5.04 x 0.30 in) |
| Weight | 311 g (10.97 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Customized Android 5.1 (Lollipop); Fire 5 |
| Chipset | Mediatek MT8135 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black, Magenta, Blue, Tangerine |
| Price | About 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Amazon Fire HD 8 released?
The Amazon Fire HD 8 was announced 2015, September.
What is the Amazon Fire HD 8's display size?
The Amazon Fire HD 8 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Amazon Fire HD 8 have?
The Amazon Fire HD 8 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Amazon Fire HD 8 have?
The Amazon Fire HD 8 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Amazon Fire HD 8 have?
The Amazon Fire HD 8 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
Does the Amazon Fire HD 8 support 5G?
No, the Amazon Fire HD 8 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Amazon Fire HD 8 run?
The Amazon Fire HD 8 runs Android 5.1 (full: Customized Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Amazon Fire HD 8?
AppsApk's editorial team rates the Amazon Fire HD 8 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.