Amazon Fire HD 10 (2017)
6.1/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2017Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 1920×1200
- Camera2 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3830 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Amazon Fire HD 10 (2017) is a tablet announced 2017. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x1.8 GHz Cortex-A72 & 2x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 2 MP main camera, a 3830 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Amazon Fire HD 10 (2017) at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 262 x 159 x 9.8 mm (10.31 x 6.26 x 0.39 in) |
| Weight | 500 g (1.10 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Customized Android 5.1 (Lollipop); Fire 5.3 |
| Chipset | Mediatek MT8173 |
| CPU | Quad-core (2x1.8 GHz Cortex-A72 & 2x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR G6250 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3830 mAh battery (14.2 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, Marine Blue, Punch Red |
| Price | About 187 USD |
● Questions about this phone
When was the Amazon Fire HD 10 (2017) released?
The Amazon Fire HD 10 (2017) was announced 2017, September.
What is the Amazon Fire HD 10 (2017)'s display size?
The Amazon Fire HD 10 (2017) has a 10.1 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Amazon Fire HD 10 (2017) have?
The Amazon Fire HD 10 (2017) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Amazon Fire HD 10 (2017) have?
The Amazon Fire HD 10 (2017) is available with 32GB / 2GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Amazon Fire HD 10 (2017) have?
The Amazon Fire HD 10 (2017) features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Amazon Fire HD 10 (2017) battery capacity?
The Amazon Fire HD 10 (2017) has a 3830 mAh battery.
Does the Amazon Fire HD 10 (2017) support 5G?
No, the Amazon Fire HD 10 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Amazon Fire HD 10 (2017) run?
The Amazon Fire HD 10 (2017) runs Android 5.1 (full: Customized Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Amazon Fire HD 10 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Amazon Fire HD 10 (2017) at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN