Honor 20
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3750 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor 20 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 48 MP main camera, a 3750 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor 20 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 154.3 x 74 x 7.9 mm (6.07 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 96.2 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~412 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Magic 2.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.1" 2 MP, f/2.4, 27mm (wide), dedicated macro camera 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic 32-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W (50% in 24 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Sapphire Blue, Icelandic white, Phantom Blue |
| Models | YAL-L21 |
| Price | 557 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 20 released?
The Honor 20 was announced 2019, May.
What is the Honor 20's display size?
The Honor 20 has a 6.26 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 20 have?
The Honor 20 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Honor 20 have?
The Honor 20 is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Honor 20 have?
The Honor 20 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Honor 20 battery capacity?
The Honor 20 has a 3750 mAh battery.
Does the Honor 20 support 5G?
No, the Honor 20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 20 run?
The Honor 20 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 20?
AppsApk's editorial team rates the Honor 20 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.