Honor 20i
8.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.21 inches · 1080×2340
- Camera24 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor 20i is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.21 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 24 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor 20i at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 ,CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 154.8 x 73.6 x 8 mm (6.09 x 2.90 x 0.31 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.21 inches, 94.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~415 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 24 MP, f/1.8, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gradient Blue, Gradient red, Magic Night Black |
| Models | HRY-TL00T, HRY-AL00TA, HRY-AL00Ta |
| Price | 234 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 20i released?
The Honor 20i was announced 2019, April.
What is the Honor 20i's display size?
The Honor 20i has a 6.21 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 20i have?
The Honor 20i is available with 6 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor 20i have?
The Honor 20i is available with 64GB / 6GB / 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Honor 20i have?
The Honor 20i features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the Honor 20i battery capacity?
The Honor 20i has a 3400 mAh battery.
Does the Honor 20i support 5G?
No, the Honor 20i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 20i run?
The Honor 20i runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 20i?
AppsApk's editorial team rates the Honor 20i at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN