Honor 3
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2150 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Honor 3 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 chipset, a 13 MP main camera, a 2150 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Honor 3 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 133 x 67.2 x 9.9 mm (5.24 x 2.65 x 0.39 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Micro-SIM , IP57 dust and water resistant Water resistant up to 1 meter and 30 minutes |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); EMUI 1.6 |
| Chipset | Huawei K3V2E |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | 254 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 3 released?
The Honor 3 was announced 2013, August. Released 2013, August.
What is the Honor 3's display size?
The Honor 3 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 3 have?
The Honor 3 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor 3 have?
The Honor 3 is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor 3 have?
The Honor 3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 3 battery capacity?
The Honor 3 has a 2150 mAh battery.
Does the Honor 3 support 5G?
No, the Honor 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Honor 3 run?
The Honor 3 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Honor 3?
AppsApk's editorial team rates the Honor 3 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.