Honor 2
4.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2230 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Honor 2 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.5 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 2230 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Honor 2 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134 x 67.5 x 10.5 mm (5.28 x 2.66 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Huawei K3V2 |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Vivante GC4000 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 103 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 2 released?
The Honor 2 was announced 2012, October. Released 2012, November.
What is the Honor 2's display size?
The Honor 2 has a 4.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 2 have?
The Honor 2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor 2 have?
The Honor 2 is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor 2 have?
The Honor 2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Honor 2 battery capacity?
The Honor 2 has a 2230 mAh battery.
Does the Honor 2 support 5G?
No, the Honor 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Honor 2 run?
The Honor 2 runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Honor 2?
AppsApk's editorial team rates the Honor 2 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.