Honor 20S
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.26 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3750 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor 20S is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) chipset, a 48 MP main camera, a 3750 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor 20S at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 154.3 x 74 x 7.9 mm (6.07 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 96.2 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~412 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Magic 2.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, 27mm (wide), dedicated macro camera" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Price | 277 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 20S released?
The Honor 20S was announced 2019, September.
What is the Honor 20S's display size?
The Honor 20S has a 6.26 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 20S have?
The Honor 20S is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Honor 20S have?
The Honor 20S is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Honor 20S have?
The Honor 20S features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Honor 20S battery capacity?
The Honor 20S has a 3750 mAh battery.
Does the Honor 20S support 5G?
No, the Honor 20S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 20S run?
The Honor 20S runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 20S?
AppsApk's editorial team rates the Honor 20S at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN