Honor 20 lite (China)
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor 20 lite (China) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor 20 lite (China) at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 73.2 x 7.7 mm (6.19 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 171.5 g (6.07 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 95.8 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~418 ppi density) 600 nits |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Green, Blue/Pink |
| Models | LRA-AL00, LRA-TL00 |
| Price | About 244 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 20 lite (China) released?
The Honor 20 lite (China) was announced 2019, October.
What is the Honor 20 lite (China)'s display size?
The Honor 20 lite (China) has a 6.3 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 20 lite (China) have?
The Honor 20 lite (China) is available with 4 GB or 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Honor 20 lite (China) have?
The Honor 20 lite (China) is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Honor 20 lite (China) have?
The Honor 20 lite (China) features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Honor 20 lite (China) battery capacity?
The Honor 20 lite (China) has a 4000 mAh battery.
Does the Honor 20 lite (China) support 5G?
No, the Honor 20 lite (China) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 20 lite (China) run?
The Honor 20 lite (China) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 20 lite (China)?
AppsApk's editorial team rates the Honor 20 lite (China) at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN