Honor 20 lite
8.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.21 inches · 1080×2340
- Camera24 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor 20 lite is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.21 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 24 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor 20 lite at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 154.8 x 73.6 x 8 mm (6.09 x 2.90 x 0.31 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.21 inches, 94.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~415 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 24 MP, f/1.8, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Phantom Blue, Phantom Red, Magic Night Black |
| Models | HRY-LX1T |
| Price | 312 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 20 lite released?
The Honor 20 lite was announced 2019, April.
What is the Honor 20 lite's display size?
The Honor 20 lite has a 6.21 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 20 lite have?
The Honor 20 lite comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor 20 lite have?
The Honor 20 lite is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Honor 20 lite have?
The Honor 20 lite features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the Honor 20 lite battery capacity?
The Honor 20 lite has a 3400 mAh battery.
Does the Honor 20 lite support 5G?
No, the Honor 20 lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 20 lite run?
The Honor 20 lite runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 20 lite?
AppsApk's editorial team rates the Honor 20 lite at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.