Honor 3C 4G
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Honor 3C 4G is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Honor 3C 4G at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 139.5 x 71.4 x 9.2 mm (5.49 x 2.81 x 0.36 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); EMUI 2.3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 910 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/Black |
| Models | H30-L02 |
| Price | 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 3C 4G released?
The Honor 3C 4G was announced 2014, May.
What is the Honor 3C 4G's display size?
The Honor 3C 4G has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 3C 4G have?
The Honor 3C 4G is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor 3C 4G have?
The Honor 3C 4G is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor 3C 4G have?
The Honor 3C 4G features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Honor 3C 4G battery capacity?
The Honor 3C 4G has a 2300 mAh battery.
Does the Honor 3C 4G support 5G?
No, the Honor 3C 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 3C 4G run?
The Honor 3C 4G runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Honor 3C 4G?
AppsApk's editorial team rates the Honor 3C 4G at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.