Honor 3C Play
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Honor 3C Play is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Honor 3C Play at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 142.2 x 72.3 x 9.4 mm (5.60 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | Hol-U10 |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 3C Play released?
The Honor 3C Play was announced 2014, August.
What is the Honor 3C Play's display size?
The Honor 3C Play has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 3C Play have?
The Honor 3C Play comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Honor 3C Play have?
The Honor 3C Play is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Honor 3C Play have?
The Honor 3C Play features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Honor 3C Play battery capacity?
The Honor 3C Play has a 2000 mAh battery.
Does the Honor 3C Play support 5G?
No, the Honor 3C Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Honor 3C Play run?
The Honor 3C Play runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Honor 3C Play?
AppsApk's editorial team rates the Honor 3C Play at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.