Honor 3C
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Honor 3C is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Honor 3C at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 139.5 x 71.4 x 9.2 mm (5.49 x 2.81 x 0.36 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); EMUI Lite 2 |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/Black |
| Models | H30-T00, H30-U10 |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 3C released?
The Honor 3C was announced 2013, December. Released 2013, December.
What is the Honor 3C's display size?
The Honor 3C has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 3C have?
The Honor 3C comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor 3C have?
The Honor 3C is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor 3C have?
The Honor 3C features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Honor 3C battery capacity?
The Honor 3C has a 2300 mAh battery.
Does the Honor 3C support 5G?
No, the Honor 3C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Honor 3C run?
The Honor 3C runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Honor 3C?
AppsApk's editorial team rates the Honor 3C at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.