Honor 4 Play
3.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Honor 4 Play is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Honor 4 Play at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800) , LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 72 x 8.5 mm (5.63 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); EMUI 2.3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | G620-L72 |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 4 Play released?
The Honor 4 Play was announced 2014, September.
What is the Honor 4 Play's display size?
The Honor 4 Play has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 4 Play have?
The Honor 4 Play comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Honor 4 Play have?
The Honor 4 Play is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Honor 4 Play have?
The Honor 4 Play features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Honor 4 Play battery capacity?
The Honor 4 Play has a 2000 mAh battery.
Does the Honor 4 Play support 5G?
No, the Honor 4 Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 4 Play run?
The Honor 4 Play runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Honor 4 Play?
AppsApk's editorial team rates the Honor 4 Play at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.