Honor 4C
4.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2550 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Honor 4C is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2550 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Honor 4C at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
5.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - CHM-U01 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 143.3 x 71.9 x 8.8 mm (5.64 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow); EMUI 3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 620 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2550 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | CHM-U01, CHC-U01, CHC-U23, CHC-U03 |
| Price | 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 4C released?
The Honor 4C was announced 2015, April.
What is the Honor 4C's display size?
The Honor 4C has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 4C have?
The Honor 4C comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor 4C have?
The Honor 4C is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor 4C have?
The Honor 4C features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 4C battery capacity?
The Honor 4C has a 2550 mAh battery.
Does the Honor 4C support 5G?
No, the Honor 4C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Honor 4C run?
The Honor 4C runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Honor 4C?
AppsApk's editorial team rates the Honor 4C at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.