Honor 4X
3.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Honor 4X is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Honor 4X at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), LTE band 3(1800), 40(2300) - L04 model |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 152.9 x 77.2 x 8.7 mm (6.02 x 3.04 x 0.34 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow); EMUI 3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 620 (28 nm) , Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-450MP4 Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| NFC | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | Che2-L11, Che1-L04, Che2-UL00, Che1-CL20 |
| Price | 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 4X released?
The Honor 4X was announced 2014, October.
What is the Honor 4X's display size?
The Honor 4X has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 4X have?
The Honor 4X comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor 4X have?
The Honor 4X is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor 4X have?
The Honor 4X features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 4X battery capacity?
The Honor 4X has a 3000 mAh battery.
Does the Honor 4X support 5G?
No, the Honor 4X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 4X run?
The Honor 4X runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Honor 4X?
AppsApk's editorial team rates the Honor 4X at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.