Honor 50 5G
Updated May 2026
- Network
- Display—
- Camera—
- Memory256 GB
- Battery4300 mAh
- OSAndroid 11
Sponsored
The Honor 50 is a line of smartphones made by Huawei under their Honor sub-brand, included in the flagship "N" series. The line consists of "Honor 50", "50 Pro" and "50 SE". They were presented on June 16, 2021. Also on September 23 of the same year, the Huawei Nova 9 and Huawei Nova 9 Pro, which are very similar to the Honor 50 and Honor 50 Pro respectively. Honor explains the similarities between the smartphones by the fact that they were developed before the Honor spin-off from Huawei.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Android 11 + Magic UI 4.2 |
|---|---|
| RAM | 128/256 GB |
| Selfie camera | 108 Mp, f/1.9 (wide-angle), 1/1.52", 0.7 µm, PDAF + 8 Mp, f/2.2, 120˚, 17mm (ultra-wide) + 2MP, f/2.4 (macro) + 2MP, f/2.4 (depth sensor) |
| Battery | 4300 mAh |
| Charging | fast charging at 66 W, 70 % in 20 min (advertised) |
| Weight | 175 g |
Camera
Front-facing camera: 108 Mp, f/1.9 (wide-angle), 1/1.52", 0.7 µm, PDAF + 8 Mp, f/2.2, 120˚, 17mm (ultra-wide) + 2MP, f/2.4 (macro) + 2MP, f/2.4 (depth sensor).
Battery and charging
The Honor 50 5G packs a 4300 mAh battery. Charging support: fast charging at 66 W, 70 % in 20 min (advertised).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2021 |
BODY | |
| Weight | 175 g |
PLATFORM | |
| OS | Android 11 + Magic UI 4.2 |
| GPU | Adreno 642L |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128/256 GB |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 108 Mp, f/1.9 (wide-angle), 1/1.52", 0.7 µm, PDAF + 8 Mp, f/2.2, 120˚, 17mm (ultra-wide) + 2MP, f/2.4 (macro) + 2MP, f/2.4 (depth sensor) |
SOUND | |
| Loudspeaker | USB-C |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| Bluetooth | 5.x |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | fast charging at 66 W, 70 % in 20 min (advertised) |
| Battery Type | 4300 mAh |