Honor 5c
4.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Honor 5c is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Honor 5c at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 / TD-SCDMA - NEM-UL10 ,HSDPA 900 / 2100 - EU model |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EU model,LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - NEM-UL10,LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300) - NEM-TL00H |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 147.1 x 73.8 x 8.3 mm (5.79 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); EMUI 4.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 650 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gray, Gold |
| Models | NEM-UL10, NEM-TL00H, NEM-L21, NMO-L31, NMO-L22, NMO-L23, NMO-L01, NEM-L22, NEM-L51, NEM-AL10 |
| Price | 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 5c released?
The Honor 5c was announced 2016, April.
What is the Honor 5c's display size?
The Honor 5c has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 5c have?
The Honor 5c comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor 5c have?
The Honor 5c is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor 5c have?
The Honor 5c features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 5c battery capacity?
The Honor 5c has a 3000 mAh battery.
Does the Honor 5c support 5G?
No, the Honor 5c does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 5c run?
The Honor 5c runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Honor 5c?
AppsApk's editorial team rates the Honor 5c at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.