Honor 5X
6.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Honor 5X is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Honor 5X at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 ,HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA,HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 ,HSDPA 850 / 1900 / 2100 - Canada |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800),LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700) - USA,LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China,LTE band 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700) - Canada |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 151.3 x 76.3 x 8.2 mm (5.96 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); EMUI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | KII-L21, KII-L22, KII-L23, KIW-AL10, KIW-CL00, KIW-TL00, KIW-TL00H, KIW-UL00, KIW-L21, KIW-L22, KIW-L24, KII-L05 |
| Price | 199 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 5X released?
The Honor 5X was announced 2015, October.
What is the Honor 5X's display size?
The Honor 5X has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 5X have?
The Honor 5X is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor 5X have?
The Honor 5X is available with 16GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Honor 5X have?
The Honor 5X features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 5X battery capacity?
The Honor 5X has a 3000 mAh battery.
Does the Honor 5X support 5G?
No, the Honor 5X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 5X run?
The Honor 5X runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Honor 5X?
AppsApk's editorial team rates the Honor 5X at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.