Honor 6
5.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Honor 6 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) chipset, a 13 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Honor 6 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - H60-L02, H60-L12 , GSM 900 / 1800 / 1900 - H60-L01 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - H60-L02, H60-L12, H60-L04 , TD-SCDMA - H60-L01 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 41(2500) - H60-L02, H60-L12 , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 38(2600) - H60-L04 , LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300) - H60-L01 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 139.6 x 69.7 x 7.5 mm (5.50 x 2.74 x 0.30 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 67.7 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~445 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow); EMUI 3.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 920 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T624MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot/ DLNA (market dependent) |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3100 mAh battery (11.8 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | H60-L02, H60-L01, H60-L12, H60-L04 |
| Price | 320 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 6 released?
The Honor 6 was announced 2014, June.
What is the Honor 6's display size?
The Honor 6 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 6 have?
The Honor 6 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor 6 have?
The Honor 6 is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Honor 6 have?
The Honor 6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 6 battery capacity?
The Honor 6 has a 3100 mAh battery.
Does the Honor 6 support 5G?
No, the Honor 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 6 run?
The Honor 6 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Honor 6?
AppsApk's editorial team rates the Honor 6 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.