Honor 6A (Pro)
5.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Honor 6A (Pro) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Honor 6A (Pro) at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 143.7 x 71 x 8.2 mm (5.66 x 2.80 x 0.32 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, 28mm (wide), PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted, region dependent), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Silver, Dark Gray, Blue, Pink |
| Models | DLI-AL10, DLI-TL20, DLI-TL10, DLI-L42, DLI-L22 |
| Price | 145 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 6A (Pro) released?
The Honor 6A (Pro) was announced 2017, May.
What is the Honor 6A (Pro)'s display size?
The Honor 6A (Pro) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 6A (Pro) have?
The Honor 6A (Pro) is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor 6A (Pro) have?
The Honor 6A (Pro) is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Honor 6A (Pro) have?
The Honor 6A (Pro) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 6A (Pro) battery capacity?
The Honor 6A (Pro) has a 3020 mAh battery.
Does the Honor 6A (Pro) support 5G?
No, the Honor 6A (Pro) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 6A (Pro) run?
The Honor 6A (Pro) runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Honor 6A (Pro)?
AppsApk's editorial team rates the Honor 6A (Pro) at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.