Honor 6C Pro
7.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Honor 6C Pro is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x 1.5GHz Cortex-A53 & 4x 1.0GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Honor 6C Pro at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
9.0
camera
9.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 147.9 x 73.2 x 7.7 mm (5.82 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x 1.5GHz Cortex-A53 & 4x 1.0GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Models | JMM-AL00, JMM-AL10, JMM-TL00, JMM-TL10, JMM-L22 |
| Price | 189 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 6C Pro released?
The Honor 6C Pro was announced 2017, October.
What is the Honor 6C Pro's display size?
The Honor 6C Pro has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 6C Pro have?
The Honor 6C Pro comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor 6C Pro have?
The Honor 6C Pro is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Honor 6C Pro have?
The Honor 6C Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 6C Pro battery capacity?
The Honor 6C Pro has a 3000 mAh battery.
Does the Honor 6C Pro support 5G?
No, the Honor 6C Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 6C Pro run?
The Honor 6C Pro runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Honor 6C Pro?
AppsApk's editorial team rates the Honor 6C Pro at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.