Honor 6X
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3340 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Honor 6X is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3340 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Honor 6X at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
6.0
camera
4.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 150.9 x 76.2 x 8.2 mm (5.94 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); EMUI 5 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 655 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, 1/2.9", 1.25µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fp |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 3340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Gold, Silver |
| Models | BLN-AL10, BLL-L22, BLN-L21, BLL-L21, BLN-L22, BLL-L23, BLN-L24, BLN-AL40, BLN-TL10 |
| Price | 199 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 6X released?
The Honor 6X was announced 2016, October.
What is the Honor 6X's display size?
The Honor 6X has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 6X have?
The Honor 6X is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor 6X have?
The Honor 6X is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Honor 6X have?
The Honor 6X features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Honor 6X battery capacity?
The Honor 6X has a 3340 mAh battery.
Does the Honor 6X support 5G?
No, the Honor 6X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 6X run?
The Honor 6X runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Honor 6X?
AppsApk's editorial team rates the Honor 6X at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.