Honor 7
6.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- CameraDual-LED dual-tone flash
- Memory3 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Honor 7 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 20 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Honor 7 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - Europe |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - Europe |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 143.2 x 71.9 x 8.5 mm (5.64 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); EMUI 3.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 935 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 20 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/2.4", PDAF |
| Dual | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.4, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Silver, Gold |
| Models | PLK-L01, PLK-AL10, PLK-UL00 |
| Price | 243 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 7 released?
The Honor 7 was announced 2015, June.
What is the Honor 7's display size?
The Honor 7 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 7 have?
The Honor 7 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor 7 have?
The Honor 7 is available with 16GB / 3GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What is the Honor 7 battery capacity?
The Honor 7 has a 3100 mAh battery.
Does the Honor 7 support 5G?
No, the Honor 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 7 run?
The Honor 7 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Honor 7?
AppsApk's editorial team rates the Honor 7 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.