Honor 7A
7.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Honor 7A is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.1 GHz Cortex A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Honor 7A at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 152.4 x 73 x 7.8 mm (6.00 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.1 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | AUM-AL00IN, AUM-TL20, AUM-AL00, AUM-AL20, AUM-l29, AUM-L29, AUM-L33 |
| Price | 133 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 7A released?
The Honor 7A was announced 2018, April.
What is the Honor 7A's display size?
The Honor 7A has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 7A have?
The Honor 7A is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor 7A have?
The Honor 7A is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Honor 7A have?
The Honor 7A features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 7A battery capacity?
The Honor 7A has a 3000 mAh battery.
Does the Honor 7A support 5G?
No, the Honor 7A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 7A run?
The Honor 7A runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Honor 7A?
AppsApk's editorial team rates the Honor 7A at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN