Honor 7C
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Honor 7C is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Honor 7C at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 158.3 x 76.7 x 7.8 mm (6.23 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Gold, Blue |
| Models | LND-AL30, LND-AL40, AUM-L41, LND-L29 |
| Price | 223 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 7C released?
The Honor 7C was announced 2018, May.
What is the Honor 7C's display size?
The Honor 7C has a 5.99 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 7C have?
The Honor 7C is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor 7C have?
The Honor 7C is available with 32GB / 3GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Honor 7C have?
The Honor 7C features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 7C battery capacity?
The Honor 7C has a 3000 mAh battery.
Does the Honor 7C support 5G?
No, the Honor 7C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 7C run?
The Honor 7C runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Honor 7C?
AppsApk's editorial team rates the Honor 7C at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN