Honor 7i
5.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Honor 7i is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Honor 7i at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 141.6 x 71.2 x 7.8 mm (5.57 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); EMUI 3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM (AL00) |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Manual flip-up main camera module |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | ATH-AL00, ATH-CL00, ATH-TL00, ATH-TL00H, ATH-UL00, ATH-UL01 |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 7i released?
The Honor 7i was announced 2015, August.
What is the Honor 7i's display size?
The Honor 7i has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 7i have?
The Honor 7i is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor 7i have?
The Honor 7i is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Honor 7i have?
The Honor 7i features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 7i battery capacity?
The Honor 7i has a 3100 mAh battery.
Does the Honor 7i support 5G?
No, the Honor 7i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 7i run?
The Honor 7i runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Honor 7i?
AppsApk's editorial team rates the Honor 7i at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.