Honor 7S
7.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Honor 7S is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Honor 7S at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global, LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 146.5 x 70.9 x 8.3 mm (5.77 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); EMUI 8.1 |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, LED flash (Global) 24 MP, f/2.0 (China) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | DUA-TL00, DUA-L22, DUA-L12, DUA-AL00, DUA-LX3 |
| Price | 122 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 7S released?
The Honor 7S was announced 2018, May.
What is the Honor 7S's display size?
The Honor 7S has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 7S have?
The Honor 7S comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor 7S have?
The Honor 7S is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor 7S have?
The Honor 7S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 7S battery capacity?
The Honor 7S has a 3020 mAh battery.
Does the Honor 7S support 5G?
No, the Honor 7S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 7S run?
The Honor 7S runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Honor 7S?
AppsApk's editorial team rates the Honor 7S at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.