Honor 7X
8.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.93 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3340 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Honor 7X is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.93 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3340 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Honor 7X at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
9.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 75.3 x 7.6 mm (6.16 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.93 inches, 90.7 cm2 (~77.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~407 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo); EMUI 5.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM (L24), 32GB 4GB RAM (L22), 64GB 4GB RAM (L21,L22,L24) |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold, Red, Gray |
| Models | BND-AL10, BND-TL10, BND-L21, BND-L22, BND-L24, BND-L31, BND-L2, BND-L34 |
| Price | 200 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 7X released?
The Honor 7X was announced 2017, December.
What is the Honor 7X's display size?
The Honor 7X has a 5.93 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 7X have?
The Honor 7X is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor 7X have?
The Honor 7X is available with 32GB / 3GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Honor 7X have?
The Honor 7X features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Honor 7X battery capacity?
The Honor 7X has a 3340 mAh battery.
Does the Honor 7X support 5G?
No, the Honor 7X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 7X run?
The Honor 7X runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Honor 7X?
AppsApk's editorial team rates the Honor 7X at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.