Honor 8 Pro
6.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Honor 8 Pro is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Honor 8 Pro at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 77.5 x 7 mm (6.18 x 3.05 x 0.28 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps |
| Single | 12 MP, f/2.2, PDAF, Laser AF 12 MP B/W, f/2.2, PDAF, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Navy Blue |
| Models | DUK-AL20, DUK-TL30, DUK-L09 |
| Price | 345 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 8 Pro released?
The Honor 8 Pro was announced 2017, April.
What is the Honor 8 Pro's display size?
The Honor 8 Pro has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 8 Pro have?
The Honor 8 Pro is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Honor 8 Pro have?
The Honor 8 Pro is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Honor 8 Pro have?
The Honor 8 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Honor 8 Pro battery capacity?
The Honor 8 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Honor 8 Pro support 5G?
No, the Honor 8 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 8 Pro run?
The Honor 8 Pro runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 8 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Honor 8 Pro at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.