Honor 8
4.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Honor 8 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Honor 8 at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 71 x 7.5 mm (5.73 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) ,Custom function back button |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 950 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 35mm (standard), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF 12 MP B/W, f/2.2, 35mm (standard), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 47% in 30 min |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Sapphire Blue, Gold |
| Models | FRD-L19 FRD-L14, FRD-L04, FRD-AL00, FRD-TL00, FRD-AL10, FRD-L09, FRD-L02, FRD-L19, FRD-L14 |
| Price | 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 8 released?
The Honor 8 was announced 2016, July.
What is the Honor 8's display size?
The Honor 8 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 8 have?
The Honor 8 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor 8 have?
The Honor 8 is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Honor 8 have?
The Honor 8 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Honor 8 battery capacity?
The Honor 8 has a 3000 mAh battery.
Does the Honor 8 support 5G?
No, the Honor 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 8 run?
The Honor 8 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Honor 8?
AppsApk's editorial team rates the Honor 8 at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.