Honor 8A Pro
8.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.09 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor 8A Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.09 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor 8A Pro at 8.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | Available. Released 2019, April |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.09 inches, 91.0 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red, Gold |
| Models | JAT-L41, JAT-LX1, JAT-LX3 |
| Price | 223 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 8A Pro released?
The Honor 8A Pro was announced 2019, April.
What is the Honor 8A Pro's display size?
The Honor 8A Pro has a 6.09 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 8A Pro have?
The Honor 8A Pro is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor 8A Pro have?
The Honor 8A Pro is available with 32GB / 2GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Honor 8A Pro have?
The Honor 8A Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 8A Pro battery capacity?
The Honor 8A Pro has a 3020 mAh battery.
Does the Honor 8A Pro support 5G?
No, the Honor 8A Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 8A Pro run?
The Honor 8A Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 8A Pro?
AppsApk's editorial team rates the Honor 8A Pro at 8.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.