Honor 8C
8.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.26 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Honor 8C is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.26 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Honor 8C at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 75.9 x 8 mm (6.25 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 167.2 g (5.89 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); EMUI 8.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/1.8, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Magic Night Black, Platinum Light Gold, Aurora Blue, Nebula Purple |
| Models | BKK-LX2, BKK-LX1, BKK-L21, BKK-AL00, BKK-TL00, BKK-AL10 |
| Price | 189 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 8C released?
The Honor 8C was announced 2018, October.
What is the Honor 8C's display size?
The Honor 8C has a 6.26 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 8C have?
The Honor 8C comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor 8C have?
The Honor 8C is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Honor 8C have?
The Honor 8C features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 8C battery capacity?
The Honor 8C has a 4000 mAh battery.
Does the Honor 8C support 5G?
No, the Honor 8C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 8C run?
The Honor 8C runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Honor 8C?
AppsApk's editorial team rates the Honor 8C at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN