Honor 8S
5.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.71 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor 8S is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.71 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor 8S at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
4.0
display
6.0
design
1.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 147.1 x 70.8 x 8.5 mm (5.79 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | KSE-LX9, KSA-LX9 |
| Price | 133 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 8S released?
The Honor 8S was announced 2019, April.
What is the Honor 8S's display size?
The Honor 8S has a 5.71 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 8S have?
The Honor 8S is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor 8S have?
The Honor 8S is available with 32GB / 2GB / 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Honor 8S have?
The Honor 8S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 8S battery capacity?
The Honor 8S has a 3020 mAh battery.
Does the Honor 8S support 5G?
No, the Honor 8S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 8S run?
The Honor 8S runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 8S?
AppsApk's editorial team rates the Honor 8S at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN