Honor 8X Max
7.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display7.12 inches · 1080×2244
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Honor 8X Max is a smartphone announced 2018. Key specs include a 7.12 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Honor 8X Max at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 177.6 x 86.3 x 8.1 mm (6.99 x 3.40 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.12 inches, 127.8 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~350 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); EMUI 8.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Models | ARE-AL00, ARE-L22HN, ARE-AL10 |
| Price | 278 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 8X Max released?
The Honor 8X Max was announced 2018, September.
What is the Honor 8X Max's display size?
The Honor 8X Max has a 7.12 inches display with 1080 x 2244 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 8X Max have?
The Honor 8X Max is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Honor 8X Max have?
The Honor 8X Max is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Honor 8X Max have?
The Honor 8X Max features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Honor 8X Max battery capacity?
The Honor 8X Max has a 5000 mAh battery.
Does the Honor 8X Max support 5G?
No, the Honor 8X Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 8X Max run?
The Honor 8X Max runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Honor 8X Max?
AppsApk's editorial team rates the Honor 8X Max at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN