Honor 9 Lite
7.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.65 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Honor 9 Lite is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.65 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Honor 9 Lite at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, GSM 900 / 1800 - India |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global , HSDPA 900 / 2100 - India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global ,LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 71.9 x 7.6 mm (5.94 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.65 inches, 82.0 cm2 (~75.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~428 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP 2 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Sapphire Blue, Glacier Gray, Navy, Seagull Gray, Magic Nightfall, Pearl White |
| Models | LLD-AL00, LLD-AL10, LLD-TL10, LLD-L31, LLD-L21, LLD-L11 |
| Price | 211 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 9 Lite released?
The Honor 9 Lite was announced 2017, December.
What is the Honor 9 Lite's display size?
The Honor 9 Lite has a 5.65 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 9 Lite have?
The Honor 9 Lite is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor 9 Lite have?
The Honor 9 Lite is available with 32GB / 3GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Honor 9 Lite have?
The Honor 9 Lite features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 9 Lite battery capacity?
The Honor 9 Lite has a 3000 mAh battery.
Does the Honor 9 Lite support 5G?
No, the Honor 9 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 9 Lite run?
The Honor 9 Lite runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 9 Lite?
AppsApk's editorial team rates the Honor 9 Lite at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN