Honor 9
8.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.15 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Honor 9 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.15 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Honor 9 at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 70.9 x 7.5 mm (5.80 x 2.79 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.15 inches, 73.1 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~428 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 1080p@60fps |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), PDAF, 2x lossless zoom 20 MP B/W, f/2.2, 27mm (wide) |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 40% in 30 min |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glacier Grey, Sapphire Blue, Midnight Black, Gold, Blue Bird, Robin Egg Blue |
| Models | STF-AL00, STF-AL10, STF-AL10, STF-TL10, STF-L09, STF-L09S |
| Price | 245 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 9 released?
The Honor 9 was announced 2017, June.
What is the Honor 9's display size?
The Honor 9 has a 5.15 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 9 have?
The Honor 9 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Honor 9 have?
The Honor 9 is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Honor 9 have?
The Honor 9 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Honor 9 battery capacity?
The Honor 9 has a 3200 mAh battery.
Does the Honor 9 support 5G?
No, the Honor 9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 9 run?
The Honor 9 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 9?
AppsApk's editorial team rates the Honor 9 at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.