Honor 9N (9i)
8.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.84 inches · 1080×2280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Honor 9N (9i) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.84 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Honor 9N (9i) at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - China, HSDPA 900 / 2100 - India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 149.2 x 71.8 x 7.7 mm (5.87 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lavender Purple, Robin Egg Blue, Sapphire Blue, Midnight Black |
| Models | LLD-AL20 |
| Price | 245 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 9N (9i) released?
The Honor 9N (9i) was announced 2018, July.
What is the Honor 9N (9i)'s display size?
The Honor 9N (9i) has a 5.84 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 9N (9i) have?
The Honor 9N (9i) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor 9N (9i) have?
The Honor 9N (9i) is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Honor 9N (9i) have?
The Honor 9N (9i) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 9N (9i) battery capacity?
The Honor 9N (9i) has a 3000 mAh battery.
Does the Honor 9N (9i) support 5G?
No, the Honor 9N (9i) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 9N (9i) run?
The Honor 9N (9i) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Honor 9N (9i)?
AppsApk's editorial team rates the Honor 9N (9i) at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.