Honor 9X Pro
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.59 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor 9X Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.59 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor 9X Pro at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 77.2 x 8.8 mm (6.42 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.59 inches, 106.6 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth sensor) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Magic Night Black, Phantom Purple |
| Models | HLK-AL10, HLK-TL10 |
| Price | 321 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 9X Pro released?
The Honor 9X Pro was announced 2019, July.
What is the Honor 9X Pro's display size?
The Honor 9X Pro has a 6.59 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 9X Pro have?
The Honor 9X Pro comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Honor 9X Pro have?
The Honor 9X Pro is available with 128GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Honor 9X Pro have?
The Honor 9X Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Honor 9X Pro battery capacity?
The Honor 9X Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Honor 9X Pro support 5G?
No, the Honor 9X Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 9X Pro run?
The Honor 9X Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 9X Pro?
AppsApk's editorial team rates the Honor 9X Pro at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN