Honor Holly 2 Plus
5.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Honor Holly 2 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Honor Holly 2 Plus at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 143.1 x 71.8 x 9.7 mm (5.63 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.0 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~296 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop); EMUI 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Gold, White |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor Holly 2 Plus released?
The Honor Holly 2 Plus was announced 2016, January.
What is the Honor Holly 2 Plus's display size?
The Honor Holly 2 Plus has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Holly 2 Plus have?
The Honor Holly 2 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor Holly 2 Plus have?
The Honor Holly 2 Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor Holly 2 Plus have?
The Honor Holly 2 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor Holly 2 Plus battery capacity?
The Honor Holly 2 Plus has a 4000 mAh battery.
Does the Honor Holly 2 Plus support 5G?
No, the Honor Holly 2 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor Holly 2 Plus run?
The Honor Holly 2 Plus runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Honor Holly 2 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Honor Holly 2 Plus at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.