Honor Holly 3
5.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Honor Holly 3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Honor Holly 3 at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
6.0
camera
3.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 154.3 x 77.1 x 8.5 mm (6.07 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 620 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12µm" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP or 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | CAM-L03, CAM-L23, CAM-L21, CAM-UL00, CAM-L32 Price |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor Holly 3 released?
The Honor Holly 3 was announced 2016, October.
What is the Honor Holly 3's display size?
The Honor Holly 3 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Holly 3 have?
The Honor Holly 3 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor Holly 3 have?
The Honor Holly 3 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor Holly 3 have?
The Honor Holly 3 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Honor Holly 3 battery capacity?
The Honor Holly 3 has a 3100 mAh battery.
Does the Honor Holly 3 support 5G?
No, the Honor Holly 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor Holly 3 run?
The Honor Holly 3 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Honor Holly 3?
AppsApk's editorial team rates the Honor Holly 3 at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.