Honor Holly
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Honor Holly is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Honor Holly at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 142.2 x 72.3 x 9.4 mm (5.60 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); EMUI 2.3 |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | Hol-U19 |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor Holly released?
The Honor Holly was announced 2014, October.
What is the Honor Holly's display size?
The Honor Holly has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Holly have?
The Honor Holly comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Honor Holly have?
The Honor Holly is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Honor Holly have?
The Honor Holly features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Honor Holly battery capacity?
The Honor Holly has a 2000 mAh battery.
Does the Honor Holly support 5G?
No, the Honor Holly does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Honor Holly run?
The Honor Holly runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Honor Holly?
AppsApk's editorial team rates the Honor Holly at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.